Wstęp


Reportaże fotograficzne to rzadkość w prasie nie tylko lokalnej;
z reguły temat prasowy ilustrują co najwyżej dwie, trzy fotografie.
Dlatego też wiele zdjęć nie dociera do czytelnika, a często są to unikalne albo,
co najmniej interesujące ujęcia.
Ten blog ma wypełnić ów nieznośny dla fotoreportera mankament.
Opisów będzie raczej mało, bo przecież fotografia jest jak tysiące słów.

poniedziałek, 1 lipca 2013

Zjazd Absolwentów Seminarium i Liceum Nauczycielskiego w Krotoszynie - 29 czerwca 2013Nauczycielski Zjazd

Budynek, w którym prowadzi swoją działalności Gimnazjum nr 2 im. Mikołaj Kopernika w Krotoszynie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów naszego miasta. Solidna budowla górująca nad ulicą Zdunowską w tym roku obchodzi 100 lecie powstania.

Ta rocznica zbiegła się z planowanym od pięciu lat Zjazdem Absolwentów dwu szkół nieistniejących już od dziesiątek lat a mianowicie: Seminarium Nauczycielskiego i Liceum Pedagogicznego, które funkcjonowały w tym budynku.
Poprzedni zjazd, który odbył się w 2008 roku okazał się tak udany i tak wspaniale przyjęty przez grono nauczycielskie i absolwentów, że postanowiono, że za pięć lat ponownie spotkają się w murach swojej szkoły. Tak też się stało i do Krotoszyna przybyło ponad 350 osób, aby ponownie, z łezką w oku przypomnieć sobie wspaniałe czasy swojej młodości.
Tak wielkie spotkanie nie jest łatwo zorganizować, ale zebrał się wspaniały zespół ludzi, którzy z poświeceniem i bez zważania na przeciwności podjęli trud przygotowania zjazdu. Na czele komitetu stanął niestrudzony Wiesław Skotarek a poszczególnym sekcjom przewodniczyli: Urszula Sperzyńska-Włodarczyk w zespole informacyjno-adresowym, Stefan Konieczny w zespole redakcyjnym, ElzbietaWojtaszek-Żak w zespole organizacyjno-programowym i Zdzisław Czwojdziński w zespole finansowym. Łącznie w pracach komitetu brało aktywnie udział 21 osób.
W czasie uroczystości, która odbyła się w auli szkoły, Wiesław Skotarek powitał najstarszych przybyłych na zjazd nauczycieli i absolwentów. Chwilą zadumy i w milczeniu zgromadzeni uczcili pamięć swoich nauczycieli i przyjaciół, którzy odeszli z tego świata.
Były okolicznościowe wystąpienia gości. Obecnych rozbawił burmistrz Krotoszyna Julian Jokś zwracając się dowcipnie do obecnych słowami: Droga Młodzieży, wspaniale przyjęto także deklaracje włodarza miasta, że na okoliczność zjazdu i rocznicy urząd odrestauruje wspaniały fortepian, który jest obecnie własnością Gimnazjum nr 2.
Przemawiający w imieniu Starosty krotoszyńskiego Juliusz Poczta najpierw otrzymał entuzjastyczne brawa za wygłoszone hasło, aby trafił do piekła ten, co zlikwidował czterdzieści lat temu Liceum Pedagogiczne a potem wzruszył wszystkim czytając liryczny wiersz swojego autorstwa napisany po poprzednim zjeździe.
Joanna Pelikant zastępczyni dyrektorki gimnazjum stwierdziła, że to dla niej zaszczyt, że może gościć tak szacowne grono nauczycieli i uczniów szkół, które były wspaniałymi poprzedniczkami obecnej.
Pięknym akcentem na zakończenie uroczystości były występy wokalne i muzyczne młodzieży prowadzonej przez Grzegorza Polańskiego.
Potem były pamiątkowe fotografie, spotkania w klasach i zwiedzanie wspaniale prowadzonej izby tradycji. Po wspólnym posiłku w restauracji Pod Szyszkami uczestnicy zjazdu jeszcze długo bawili się, wspominali i biesiadowali na plenerowym spotkaniu przy ognisku.
Wspomniany na początku artykułu budynek, naznaczony germańskim monumentalizmem jest swego rodzaju symbolem i przestrogą, bo przecież zbudowany przez niemieckich zaborców by wykształcić tych, którzy mieli zgermanizować polską młodzież stał się potem szpitalem dla powstańców wielkopolskich a w końcu został szkołą, w której do dzisiaj uczy się młodych ludzi w klasach, gdzie nad tablicą wisi biały orzeł w koronie. Warto o tym pamiętać, kiedy na spacerze mijamy wielki gmach na ulicy Zdunowskiej.     

/Paweł W. Płócienniczak/